Szyfrowanie

Szyfrowanie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Szyfrowanie
Szyfrowanie to proces odwracalnego ukrywania informacji. Kiedy coś szyfrujesz, bierzesz partię danych (nazywaną tekstem jawnym, plaintext) i posługujesz się procedurą, która tworzy inną partię danych (nazywaną tekstem zaszyfrowanym, ciphertext). Musi także istnieć procedura zamiany tekstu zaszyfrowanego z powrotem w tekst jawny.

Byłoby niepraktycznie wymyślać nowy algorytm za każdym razem, kiedy chciałbyś coś zaszyfrować. Użyteczne algorytmy szyfrowania używają zatem dodatkowej partii danych, nazywanej kluczem. Aby rozszyfrować dane, potrzebujesz nie tylko algorytmu deszyfrującego, ale także klucza oznacza to, że możesz użyć tego samego algorytmu do szyfrowania różnych rzeczy i współdzielić je z innymi. Jeśli algorytm szyfrujący nie używa klucza, wówczas natychmiast po poznaniu algorytmu deszyfrującego możesz rozszyfrowywać wszystkie dane zaszyfrowane tym pierwszym algorytmem.

W kryptografii proces szyfrujący jest uważany za bezpieczny tylko wtedy, gdy jedynym sposobem odzyskania tekstu jawnego z tekstu zaszyfrowanego jest posiadanie lub odkrycie klucza. Co więcej, reguła ta powinna obowiązywać nawet wtedy, gdy wszystkie inne szczegóły procesu szyfrowania są powszechnie znane. W rzeczywistości kryptograficy zaczynają się mocno obawiać o bezpieczeństwo algorytmu, jeśli w tajemnicy trzeba utrzymywać coś więcej niż klucz (na przykład wtedy, gdy niejawny jest algorytm lub jego istotna część).

Istnieją pewne rzeczy, których algorytmy szyfrujące nie mogą robić. Kiedy coś szyfrujesz, utajniasz tylko treść, która niekoniecznie jest jedyną użyteczną informacją. Napastnicy mogą uzyskać ważne informacje, obserwując długość komunikatów, pory ich nadawania albo nadawców i odbiorców szyfrowanie nie zmieni żadnej z tych informacji.

Ponadto zaszyfrowanie jakiegoś obiektu nie uniemożliwia jego zmiany. Ktoś, kto ma dostęp do zaszyfrowanego tekstu, może go zmodyfikować. Nie da się dokładnie przewidzieć, jak to wpłynie na tekst jawny, ale z pewnością będzie różny od pierwotnego. Tego rodzaju ingerencję człowiek łatwo wykryje w zwykłym tekście, ale nie wtedy, gdy tekst jawny składał się z danych binarnych. Ponieważ komputery nie potrafią zrozumieć tekstu, nie mogą wykrywać ingerencji w taki sposób jak człowiek. Aby zabezpieczyć wiadomość przed modyfikacją, w sposób możliwy do wykrycia przez komputer, musisz użyć ochrony integralności, którą omówimy niebawem. Choć niektóre systemy ochrony integralności posługują się szyfrowaniem, samo szyfrowanie nie zapewnia ochrony integralności.

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji: