Szwajcaria rajem dla piratów

Szwajcaria rajem dla piratów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W Szwajcarii rządzący doszli do wniosku, że obecne prawo, które sprawy dotyczące piractwa w tym w jaki sposób powinno się chronić prawa autorskie jest w porządku. Nie będzie zaostrzenia kar ani tym bardziej wprowadzania nowych możliwości szpiegowania swoich obywateli.

Jak donosi chip.pl blisko trzydzieści procent obywateli powyżej piętnastego roku życia dopuszcza się piractwa komputerowego. Kampanie społeczne, które miały zapobiec temu procederowi prowadzone przez rząd Szwajcarii nie przyniosły skutku. Ponadto wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełnia przestępstwo. Dlaczego, więc mimo braku efektów nikt z tym nic nie zamierza zrobić? Ponieważ pieniądze, jak twierdzą urzędnicy, pójdą na inne formy rozrywki takie jak koncerty, kino itp. Firmom, które tracą na piractwie najwięcej czyli dystrybutorom muzyki i gier zalecono dostosowanie się do rynku i znalezienie lepszych sposobów na rozpowszechnienie swoich produktów legalna drogą.

W Polsce natomiast sprawa wygląda diametralnie inaczej. Obecnie jedna z polskich firm ma poważny problem z powodu używania nielegalnego oprogramowania. Kontrola wykazała, że korzystała ona z nielegalnych systemów operacyjnych oraz programów graficznych służących do projektowania. W sumie zabezpieczono dwanaście komputerów. Teraz właściciel firmy ma poważne problemy. Grozi mu do 5 lat więzienia oraz wpłacenie odszkodowania firmom, których oprogramowanie było zainstalowane na firmowych maszynach. Było ono warte niemal pół miliona złotych. Może trzeba było otworzyć działalność w Szwajcarii?

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji: