Powrót do przeszłości: ZX Spectrum

Powrót do przeszłości: ZX Spectrum
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kolejna część cyklu, której zadaniem jest przedstawienie młodszym czytelnikom tego jak kiedyś wyglądały komputery, gry na nie i wszelkie rzeczy z nimi związane. Dzisiaj naszym bohaterem jest ZX Spectrum.

ZX Spectrum został wyprodukowany w Anglii w roku 1982. Był to jeden z pierwszych komputerów w zasięgu przeciętnej rodziny. Procesor taktowany na mniej więcej 3,5 MHZ oraz od 16 do 48 KB pamięci ram w pełni wystarczały do obsługi większości programów z tamtych czasów. Komputer ten (jak większość w tamtych czasach) podłączało się do odbiornika telewizyjnego. Dzisiaj jest to raczej cechą, którą można kojarzyć z konsolą a nie komputerem. Cały komputer (podobnie jak w Commodore 64) był umieszczony w klawiaturze. W przeciwieństwie do swego konkurenta posiadał on wbudowany głośnik. Pod wieloma względami przypominał on wspomniany wcześniej komputer. Również tutaj gry ładowało się z kaset magnetofonowych. Komunikacja użytkownika z maszyną odbywała się za pomocą interpretera języka BASIC.

Cena komputera oscylowała wokół 100 funtów co wyróżniało go na tle konkurencji. Był on doskonałym rozwiązaniem dla przeciętnej rodziny brytyjskiej. Obecnie w gry, które były przeznaczone na to urządzenie można pograć za pośrednictwem emulatorów, które udostępnione są za darmo w Internecie. Aż trudno uwierzyć, że przyciągały one użytkowników na tyle godzin. Polecamy szczególnie młodszym użytkownikom, którzy narzekają na grafikę w grach wydawanych obecnie. Zaletą niewątpliwie był fakt, że grając w te gry można było rozwinąć wyobraźnię, ponieważ nigdy nie było tak naprawdę do końca wiadomo co reprezentował dany obiekt na ekranie.

Na koniec warto wspomnieć, że ZX Spectrum doczekał się kilku następców cechujących się lepszymi osiągami. Żaden z nich nie zapadł jednak w pamięć tak bardzo jak pierwszy model.

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji: