Naprawdę szybki Internet

Naprawdę szybki Internet
Szybki Internet dla wszystkich to hasło, które jest bliskie wielu osobom. Jakiś czas temu pisaliśmy, że Unia Europejska podejmie kroki, które przybliżą wielu osobom możliwość korzystania z globalnej sieci. Co to jednak znaczy szybki? O to trzeba zapytać Szwedów czyli specjalistów od szybkich łączy.
Niecałe dziesięć lat temu gdy założyłem swoje pierwsze stałe łącze o prędkości 300 kb/s triumfy świecił program do wymiany danych DC++. Jedni udostępniali pliki, inni je pobierali. Nic nadzwyczajnego. Wielu użytkowników przed nickiem podawało miejsce, w którym się znajduje(np. [PL]) oraz prędkość łącza, żeby było wiadomo od kogo najszybciej pobierze się dane. Już wtedy zazdrościło się Skandynawom prędkości Internetu. 10 mb/s przy moich nędznych 300kb/s robiło naprawdę spore wrażenie. Dzisiaj i my możemy pracować z powodzeniem na takich prędkościach. Skandynawowie poszli jednak jeszcze dalej. Dużo dalej.
Telia oraz Cisco postanowiły ustanowić rekord świata w prędkości internetowej. Ile ma to być? Jedynie 120 Gb/s. Jest to praktycznie 1000 razy więcej niż najszybsze łącza oferowane w naszym kraju, a trzeba wziąć pod uwagę, że mało kto ma wykupiony właśnie taki pakiet. Do sieci będzie podłączonych około 20 tys. osób a ściągnięcie filmu będzie potrzeba o koło 1/20 sekundy. Robi wrażenie…

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji: