Dobór roślin do domu i mieszkania

Dobór roślin do domu i mieszkania

Jest wiele roślin które powinny się znaleźć w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Mają one różny wpływ i tak na przykład paproć nefrolepis polecana jest szczególnie w pokojach biurowych gdyż rozkłada większość szkodliwych substancji chemicznych które są wydalane przez urządzenia biurowe. Ponieważ paproć wymaga środowiska wilgotnego pośrednio ma wpływ na nawilżanie powietrza i na pewno ujemnie go jonizuje poprzez co przywraca równowagę psychiczną, oczyszcza układ nerwowy. Również zielistka oczyszcza powietrze z różnych substancji szkodliwych, dodaje energii i poprawia humor. Do biur i mieszkań w których jest niezbyt dużo światła doskonale będzie pasował bluszcz który nie tylko filtruje powietrze ale jednocześnie poprawia nastrój. Jeśli chcemy mieć pachnące mieszkanie warto mieć na parapecie drzewko pomarańczowe lub cytrynowe które należą do roślin pachnących. W tych roślinach szczególnie pachną kwiaty i liście a wydobywające się z nich olejki eteryczne mają działanie uspokajające redukujące napięcia nerwowe.

Stan zdrowia człowieka zależy od wielu czynników miedzy innymi od tego jakim powietrzem się oddycha. Niestety najczęściej otoczenie jest nieprzyjazne człowiekowi ale rośliny najczęściej potrafią skutecznie poprawić tą sytuację. W pracy najczęściej w jednym pokoju pracuje kilka osób w związku z czym stężenie dwutlenku węgla w powietrzu jest podwyższone. W takim przypadku doskonałą odtrutka będzie doniczka z anturium, skrzydłokwiatem lub daktylowcem niskim. W mieszkaniu należy pamiętać o tym żeby nie stawiać kwiatów w sypialni gdyż kwiaty również zużywają tlen którego jest mniej w powietrzu w nocy kiedy to ustaje z powodu braku słońca fotosynteza. Chlubnym wyjątkiem od tej zasady jest aloes który właśnie w nocy wydziela tlen. Dzięki kwiatom zwiększa się nawilgocenie powietrza więc doniczki z kwiatami powinny zagościć w mieszkaniach opalanych centralnym ogrzewaniem. Do takich najlepszych „nawilżaczy” można zaliczyć paprocie i szeflerę. Niektóre rośliny takie jak na przykład fikus Beniamina oraz difenbachia neutralizują szkodliwe promieniowanie wydzielane przez niektóre urządzenia w biurach.

Jedne rośliny pięknie pachną inne ozdobne są z liści. Baz względu na to jakimi się kierujemy walorami przy doborze roślin każde otoczenie ukwiecone zyskuje na swym wyglądzie. W pobliżu okna tak aby delikatnie owiewał ją wietrzyk warto postawić gardenię która właśnie gdy zostanie poruszona wydziela aromat. Pachną szczególnie liście. Zapach gardenii ma doskonały wpływ na osoby które przechodzą depresje gdyż zapach gardenii dodaje optymizmu. Podobne działanie ma geranium należąca do rodziny pelargonii. Jest to roslina której zapach działa antydepresyjnie, ma wpływ na łagodzenie różnych negatywnych stanów emocjonalnych a na dodatek ma działanie antyseptyczne. W przypadku męskich dolegliwości warto w mieszkaniu umieścić doniczkę z jaśminem lekarskim którego zapach ma działanie relaksujące i antydepresyjne. Gdy mamy dużo miejsca warto mieć w swej kolekcji stefantois bukietowy który jest rośliną pnącą o kwiatach które silnie pachną. No i na koniec hibiskus który wpływa kojąco na poprawę nastroju.

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji: